Príď do Novej Cvernovky 24. mája
Join us in Nová Cvernovka on May 24.

Čo je Freedom Festival?

Freedom Festival je unikátny event, spája rozdielne pohľady na rôzne typy slobôd. Cieľom festivalu je propagovať akademické,  kreatívne slobody a ľudské práva v slovenskej spoločnosti. Veríme, že tieto práva a slobody sú kľúčové pre dobre fungujúcu otvorenú a liberálnu spoločnosť a je našou povinnosťou ich chrániť. Freedom Festival nám pripomína, aké dôležité sú práva ako sloboda prejavu, sloboda výskumu, publikovania, tvorenia atď. Je to takisto príležitosť na propagovanie troch iniciatív, ktoré ochraňujú výskumníkov, učiteľov, študentov, spisovateľov, hudobníkov, hercov a všetky kreatívne duše. Príď a uži si s nami skvelú atmosféru, talentovaných hudobníkov, prepracované dokumenty a inšpirujúce diskusie. Pripoj sa k nám a ukáž aj ty, že na slobode záleží. 

 

What is Freedom Festival?

Freedom Festival is unique type of  event, which brings exceptional view on the different kinds of freedom. Aim of the Festival is to promote academic and creative freedoms and rights in Slovak society. We believe, that these rights are crucial for healthy, open and liberal society and they need to be protected. Freedom Festival should remind individuals how important these rights, such as freedom of speech, research, publishing, creating,  etc., are.  It is also an opportunity to promote three main global initiatives, which are protecting researchers, teachers, students, poets, musicians, artists and creative souls on daily basis. Come and enjoy creative atmosphere, great musicians, actors, documentaries and discussions. Join us and show that our freedom matters!

Nalaďte sa s nami/Stay tuned with us

Days left

  • 00Days
  • 00Hours
  • 00Minutes
  • 00Seconds

Privacy Preference Center

Strictly Necessary

These cookies are essential for websites built on Wordpress to perform their basic functions. These include those required to allow registered users to authenticate and perform account related functions.

wordpress_test_cookie, wordpress_{hash}, wordpress_logged_in_{hash}, wp-settings-{user_id}, wp_sharing_{id}

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?