Services

The things we do best

Analysis of quantitative data

Analysis of primary, secondary and multivariate analysis

Analysis of qualitative data

Focus groups, in-depth interviews, and direct observation

Media analysis

Content and discursive analysis, audiences and measurement

Market segmentation

Segmentation of (voters) market and creation of profile of potential clients (voters)

Brand design and identification

Developing a brand identity usage guidelines, brand marketing and promotion strategy, presentation design, customer persona development.

Setting up and effective communication

Market/competitor research and analysis, goal mapping, audience research, messaging, communications strategy planning

Some of the Organizations that we worked for

people talk

Experti z BPI napĺňajú každým svojim projektom deklarované heslo tohto nedávno založeného inštitútu - Policy is our passion, t.j. politika je pre tento inštitút naozaj vášňou. Nadácia Hannsa Seidela spolupracuje s touto organizáciou predovšetkým kvôli profesionalite a odborným skúsenostiam analytikov, ktorí ju reprezentujú. Odbornosť, inovatívnosť, energia a vysoká profesionalita sú charakteristiky, ktoré najviac vystihujú prácu BPI.
Katarína Kissová
Hanns Seidel stiftung slowakei
Scholars at Risk is delighted to partner with the BPI, and to work together towards a SAR Slovakia section. A SAR Slovakia section will coordinate activities in Slovakia to protect threatened scholars and to promote academic freedom. Together with BPI SAR is delighted to organize Speaker Series events, academic freedom courses and a festival on academic freedom to take place in May 2019. Our sincere thanks to BPI for their partnership and support for these important issues.
Sinead O'Gorman
European Director,
Scholars at Risk
Na Bratislava Policy Institute si vážime najmä odbornosť, profesionalitu a individuálny prístup celého tímu. Na Bratislava Policy Institute sme sa obrátili s ideou, ktorú dokázali pevne uchopiť a jednoznačne pretaviť do zmysluplnej a inovatívnej politiky podloženej faktami.
MArtin
Trúchlik
Chairman at KDMS
V prípade, ak potrebujete ako spoločnosť urobiť prieskum BPI je tou najlepšou voľbou. Ich profesionalita spolu s ochotou vyriešiť komplikácie a promptnosťou sú veľmi žiadúcimi vlastnosťami, vďaka ktorým sa Vám rozšíria obzory a Váš pôvodný zámer nadobudne lepší a inovatívnejší rozmer ako ste čakali. Výsledok bude stáť za to. Vrelo odporúčame BPI na spoluprácu či už pri výskumoch alebo prieskumoch trhu.
MArtina Bohušová
BTI s.r.o.

Privacy Preference Center

Strictly Necessary

These cookies are essential for websites built on Wordpress to perform their basic functions. These include those required to allow registered users to authenticate and perform account related functions.

wordpress_test_cookie, wordpress_{hash}, wordpress_logged_in_{hash}, wp-settings-{user_id}, wp_sharing_{id}

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?